Čína naléhá na USA, aby vysvětlily rozsáhlé kybernetické útoky na Čínu
Prohlášení čínského ministerstva zahraničí z 20220303
V reakci na to, že čínská internetová společnost odhalila rozsáhlé americké kybernetické útoky na Čínu, mluvčí čínského ministerstva zahraničí Wang Wenbin (Wang Wen–pin) na pravidelné tiskové konferenci 3. března uvedl, že Čína odsuzuje škodlivé kybernetické aktivity odhalené ve zprávě a znovu důrazně vyzývá Spojené státy, aby tyto aktivity vysvětlily a okamžitě zastavily. Čína přijme nezbytná opatření k zajištění kybernetické bezpečnosti a svých zájmů.
Podle zprávy ze 2. března čínské společnosti 360 zabývající se kybernetickou bezpečností, prováděla Národní bezpečnostní agentura USA po dobu delší než deset let nevybíravé útoky na svět a použila kybernetické zbraně k útokům na 403 cílů ve 47 zemích a regionech po celém světě, včetně Číny, Spojeného království, Německa, Francie, Japonska, Indie a Brazílie. Dříve společnost 360 také vydala zprávu, že americká Ústřední zpravodajská služba zahájila rozsáhlé kybernetické útoky na Čínu.
Mluvčí Wang uvedl, že jako světová „Matrix číslo jedna“ Spojené státy také používají obraz „oběti“ k tomu, aby uvedly mezinárodní společenství v omyl a pokusily se ovládnout mezinárodní agendu kybernetické bezpečnosti. Stojí za zmínku, že Spojené státy nedávno posílily spolupráci v oblasti kybernetické bezpečnosti s některými sousedními zeměmi Číny, včetně zemí východní Asie, jihovýchodní Asie, jižní Asie a střední Asie, a to z důvodu zlepšování kybernetických schopností. Čínská strana zaznamenala, že podle řady zpráv čínských společností zabývajících se kybernetickou bezpečností je cílem amerických kybernetických útoků také mnoho zemí, které spolupracují s USA.
Britský národní (zámořský) pas: „Chránit“ lidi v Hongkongu, nebo narušovat Hongkong?
Mluvčí ministerstva zahraničí Číny Wang Wenbin 3. března opět reagoval na nové politiky takzvaného britského národního (zámořského) pasu (BNO) a uvedl, že věří, že každý vidí jasně, zda je cílem britské strany takzvaná „ochrana“ hongkongských lidí, anebo narušování Hongkongu.
Podle zpráv amerických médií ze 2. března výsledky průzkumu britského ministerstva vnitra ukazují, že někteří lidé z Hongkongu, kteří mají takzvané britské národní (zámořské) pasy, se domnívají, že náklady na přistěhování jsou poměrně vysoké. Podle zdrojů je mnoho hongkongských profesionálů ve Spojeném království podhodnocováno a jsou pouze dočasně zaměstnáni na místech s nízkou kvalifikací. A ve většině případů jsou Hongkongňanům s takzvanými britskými národními (zámořskými) pasy odepřeny sociální výhody.
Britská strana manipuluje s takzvanou novou pasovou politikou BNO a někteří lidé z Hongkongu, kteří byli podvedeni, opustili své domovy, ale po příjezdu do Spojeného království se z nich stali „občané druhé kategorie“, jejichž práva a zájmy nebyly zaručeny.
Iniciátoři by se měli zamyslet nad svou rolí v ukrajinské krizi
Mluvčí ministerstva zahraničí Číny Wang Wenbin v reakci na očerňování západními médii o tom, že Čína se předem dozvěděla o ruském vojenském akčním plánu, mluvčí ministerstva zahraničí Číny Wang Wenbin zdůraznil, že doufá, že iniciátoři krize budou přemýšlet o své roli v ukrajinské krizi, přijmou svou patřičnou odpovědnost a praktická opatření ke zlepšení situace a vyřešení problému, místo aby obviňovali ostatní.
Wang Wenbin zdůraznil, že příslušné zprávy západních médií jsou čistě nepravdivé. Tento druh poznámek, které odvádějí pozornost a obviňují jiné, je velmi opovrženíhodný. Ukrajinská otázka se vyvinula do situace, v jaké je dnes, a detaily jsou velmi jasné. Co je podstatou věci, všichni víme. Kromě toho Wang Wenbin na tiskové konferenci téhož dne také poukázal na to, že Čína je znepokojena praxí, že „Spojené státy vyhostily 12 diplomatů z ruské stálé mise v OSN“, a doufá, že Spojené státy k tomu poskytnou podrobné vysvětlení.
Tá